Údržba koberce
Krása a životnost koberce závisí na péči, kterou mu věnujete. Kvalitní koberec, pokud jej dobře udržujete, by měl vydržet minimálně 10 až 15 let. Správné čištění ho udrží v kondici a zachová živé barvy, zároveň se to projeví i na kvalitě ovzduší v místnosti, kde koberec položíte. Údržba koberce ochrání vaši peněženku i zdraví.
Inovace v oblasti koberců
Moderní koberce nabízí široký výběr stylů, materiálů a barev. Dnes už nemusíte vybírat jen základní typy koberců, díky novým technologiím můžeme vytvářet různé struktury a vzory. Koberce mohou ladit s vaším nábytkem nebo naopak vytvářet zajímavý kontrast. Navíc se dobře hodí do aktivního, pohodového životního stylu současné společnosti.
I ten nejlepší koberec ale potřebuje pravidelnou péči, aby dlouho vydržely a vypadaly dobře. Nemusíte se však obávat časové ani fyzické náročnosti. Dnešní produkty na čištění koberců a moderní techniky dělají z čištění zábavu. A výsledky uvidíte ihned!
Bez pravidelného vysávání to nepůjde
Vysávání koberce patří mezi nejzákladnější způsoby údržby koberců. Nejčastěji se používá podtlakový vysavač, který koberec rychle a efektivně vyčistí za sucha. Pravidelné vysávání pomáhá předcházet vzniku skvrn z prachu a jiných nečistot, které se na koberec dostanou.
Při vysávání se odstraňují drobné prachové částice a větší nečistoty z povrchu i hlubších vrstev. Vysávejte koberec pravidelně, protože díky vysávání zamezíte zbytečnému zničení vláken. Zbytky nečistot mohou být ostré a při chůzi zbytečně poškodí vlákna koberce. Vysáváním tyto částice odstraníte a tím ochráníte koberec před poškozením. Některé moderní vysavače mají navíc možnost vysávat i rozlité tekutiny (tyto nehody ale raději ihned řešte s pomocí čisticího prostředku).
Pro nejlepší výsledky je dobré používat vysavače s rotujícím kartáčem, který nečistoty nejen vyčistí, ale i hned odstraní. Důležité je také udržovat vysavač v dobrém stavu, pravidelně čistit filtry a vyměňovat sáčky, aby vysavač pracoval co nejefektivněji.
Zase další skvrna? Zatočte s ní! Jak vyčistit koberec?
Skvrnám na koberci se lze v praxi jen stěží vyhnout. Skvrny vznikají z nejrůznějších důvodů – ušpinění obuví, vylití tekutiny, vysypání kávy, usazování prachu. O aktivitách malých dětí a domácích mazlíčků ani nemluvě. Ať je skvrna jakéhokoli původu, vždy platí dvě zásady:
- Odstraňte skvrnu co nejrychleji po jejím vzniku
- Čištění skvrn proveďte pomocí speciálních prostředků na čištění koberců
Čím dříve se pustíte do odstraňování skvrny, tím větší je šance, že ji úspěšně vyčistíte bez trvalých stop na koberci. K dispozici je široká škála čisticích prostředků na koberce, které jsou speciálně vyvinuty pro účinné a bezpečné čištění všech typů koberců:
- suchá pěna (např. Dr. Schutz)
- speciální odstraňovač skvrn (Mr. Teppich, Star, Dr. Schutz Fresh-Up 2v1, Dr. Schutz Fleckenspray R, Dr. Schutz Alibaba)
- šampon na koberce (Profimax Carp Poli)
Produkty jsou vyvinuty tak, aby respektovaly materiál koberce a zároveň účinně odstraňovaly skvrny a nečistoty bez poškození vláken nebo zesvětlení barvy. Rozhodně se nedoporučuje používat čisticí prostředky obsahující bělidlo!
Jak používat čisticí prostředky na koberce?
- Před použitím – Vždy doporučujeme provést test na malém, méně viditelném místě koberce. Teprve pokud ani po důkladném čištění a vysušení nevidíme na vzorku nežádoucí stopy po aplikaci, přistoupíme k vyčištění zašpiněného místa.
- Aplikace – Malé množství vodou zředěného čisticího prostředku aplikujte přímo na skvrnu nebo použijte podle instrukcí na obalu.
- Čištění – Používejte měkkou bílou utěrku nebo čistý hadřík pro jemné odstranění skvrny bez roztírání. Postupujte od okrajů skvrny k jejímu středu, abyste předešli jejímu rozšíření. Skvrnu poté otřete navlhčeným hadříkem.
- Opláchnutí a sušení – Po ošetření skvrny čistou vodou místo důkladně vysušte, ideálně pomocí vysavače na mokré sání, nebo opatrně fénem na nízký výkon.
Výsledkem bude koberec s rozjasněnými barvami a vzhledem, což je jistě dobrá investice ve srovnání s koupí nového koberce.
Když se povede obzvlášť odolná skvrna
Ukápl vám na koberec vosk ze svíčky? Nebo ho snad děti pokreslily fixem? Nezoufejte, máme pro vás tipy na čištění, co zaručeně fungují!
- Máslo, tuk, krém na boty, silné olejové skvrny: Použijte absorpční tampony namočené v technickém benzínu, poté ředěný šampon na koberce (osvědčily se také gelové prací prostředky).
- Limonáda, likér, inkoustová náplň: Poťukávejte skvrnu zředěných čpavkem, poté omyjte studenou vodou.
- Víno: Posypte solí a nechte působit. Poté vyčistěte teplou vodou nebo ředěným biologickým pracím prostředkem.
- Žvýkačka: Přetřete žvýkačku kostkou ledu, aby ztuhla, poté potřete houbičkou namočenou v methylalkoholu a vyčistěte jako obvykle čističem na koberce.
- Fix, propisovací tužka: Pokud nestačí teplá voda a ředěný šampon na koberce, použijte hadřík namočený v methylalkoholu.
- Lak na nehty: Potřete houbičkou namočenou v acetonu. Pozor na barevné koberce, aceton odbarvuje! Rychleschnoucí laky nelze odstranit v domácích podmínkách. Budete muset koberec poslat do čistírny.
- Lepidlo: Pokud je ředitelné vodou, namočte a vyčistěte. Pozor na vydření koberce! Lepivá místa po odstraněných samolepkách setřete navlhčeným hadříkem nebo technickým benzínem. Rychleschnoucí lepidla nelze odstranit ani chemickým čištěním.
- Asfalt: Seškrábněte, poté použijte hadřík namočený v technickém benzínu.
- Kolomaz: Použijte terpentýn, poté v případě nutnosti eukalyptový olej.
- Rez, měděnka, nesmývatelný inkoust: Přetřete půlkou citrónu a trochu z něj vymačkejte šťávu. Nechte 10 – 15 minut působit. Dále na skvrnu položte vlhký hadřík a přežehlete. Opakujte do doby než skvrna nezmizí.
- Plíseň: Použijte roztok čpavku (1:10) a následně omyjte teplou vodou. Pozor na barevné koberce, čpavek odbarvuje!
- Olejové barvy: Použijte terpentýn, poté koberec vyperte v čističi na koberce.
- Vosk: Nechte ztuhnout a oloupejte, na zbylou skvrnu přiložte sací papír a přežehlete vlažnou žehličkou.
- Plastelína, modelářská hlína: Pokud není hmota zatvrdlá, vyloupejte a zbytek vykartáčujte jemným kartáčkem. Na zbytky použijte rozpouštědlo tuků nebo lehký benzín. Poslední stopy odstraníte absorpčním tamponem namočeným v technickém benzínu či acetonu.
- Pasta nebo vosk na parkety: Použijte terpentýn a následně omyjte teplou vodou.
- Krém, rtěnka: Použijte čistič na koberce. Přesně na tyto skvrny jsou čističe stavěny.
- Zvratky: Odstraňte hrubé nečistoty pomocí hadříku. Na vzniklou skvrnu použijte suchou pěnu s vůní, pokud skvrna nezmizí použijte větší kalibr - roztok 1 dcl čpavkového alkoholu a 6 – 7 dcl vody. Následně místo pořádně propláchněte čistou vodou nebo vytřete mokrým hadříkem.
- Krev: Vyčistěte studenou vodou. U zaschlých skvrn použijte biologický prací prostředek nebo extrakční čistič koberců.
- Hořčice, výkaly: Použijte ředěný šampon na koberce s čajovou lžičkou octa, poté omyjte teplou vodou.
- Jak vyčistit koberec od moči? Postižené místo vysušte houbou, poté aplikujte tekutý čisticí prostředek na koberce. A následně místo pořádně otřete vlhkým hadříkem.
- Oharky, saze: Vysajte, poté použijte ředěný šampon na koberce.
UPOZORNĚNÍ!
- Aceton, odlakovač nepoužívejte na materiály z acetátového hedvábí nebo tricelu.
- Methylalkohol je hořlavý a jedovatý.
- Technický benzín na citlivých materiálech nechává kontury a těžko se odstraňuje.
- Peroxid vodíku trvale poškozuje materiál, zesvětluje.
Jak vyčistit koberec jedlou sodou?
Pokud se nechcete hned pouštět do čištění koberce pomocí chemikálií, vyzkoušejte babské rady. Na spousty skvrn pomáhá obyčejná jedlá soda, kterou smíchejte s citronovou šťávou a vytvořte si ekologickou čistící pastu. Tu naneste na znečištěné místo. Nechte pár minut působit a následně setřete hadříkem nebo houbičkou. Jedlou sodou vyčistíte koberce, které jsou zašpiněny od čokolády, mastných skvrn, ale taky pomáhá proti zápachu od psí nebo kočičí moči.
Dopřejte vašemu koberci hloubkové čištění
I když pravidelně vysáváte a odstraňujete skvrny, s časem se nečistoty zašlapávají hlouběji do struktury koberce. Proto je důležité každé dva roky v domácnostech a každých šest měsíců v komerčních prostorách provést důkladné hloubkové čištění mokrou metodou.
Tzv. extrakční čištění si můžete objednat u odborníků na podlahové krytiny, případně si můžete zapůjčit nebo pořídit speciální stroje pro hloubkové čištění. Na trhu jsou dostupné i domácí vysavače s funkcí mokrého čištění a speciální extrakční čisticí prostředky, jako je např. Profimax Carpex. Hlavním cílem komplexního čištění je vyčistit koberec až do hloubky vlákna, což obnoví jeho barvy a vzory a vrátí mu původní vzhled.
Menší koberce se poté dají poslat i do chemických čistíren, které koberce perou ve speciálních pračkách. Ideální je čistit v čistírnách koberce, které jsou náchylné na rozlepení a nebo starší koberce, kterým by mohl mokrý čistící vysavač poškodit nebo vytrhat vlákna.
Upozornění: Pokud není koberec správně nalepený na podlaze, může dojít během chemického čištění k jeho smrštění. Vzniknou tak mezery mezi díly koberce nebo mezi kobercem a stěnou. Aby se tomu zabránilo, doporučujeme koberec pokládat lepením. Jak tedy správně položit koberec? Podívejte se na článek, který vysvětluje správnou pokládku koberce.
Jak ochránit koberec před znečištěním?
Váš koberec nejlépe ochráníte, když zabráníte nečistotám, aby do něj vnikaly. Ideální je při vstupu do objektu či místnosti umístit čisticí zónu, která zachytí hrubé nečistoty a nepustí špínu za dveře. Jako čisticí zóny se osvědčily speciální hrubé koberce vyvíjené právě pro čisticí zóny. Pokud však nemáte dostatek prostoru pro čistící zónu, můžete před místnost s kobercem položit obyčejný běhoun nebo rohožku. Samozřejmě že i čisticí zóny je potřeba pravidelně čistit od zanesených nečistot, v opačném případě po zanesení přestanou plnit svoji funkci – obvykle postačuje denní vysávání.
Další možností ochrany koberce je aplikace speciální nano impregnace, která poskytne dlouhodobou ochranu proti skvrnám. Tato impregnace vytváří neviditelný ochranný film, který obaluje vlákna a brání proniknutí tekutin, jako je Coca-Cola, červené víno a další zákeřné a lepivé tekutiny či drobky. Díky tomu lze skvrny snadno odstranit obyčejným savým hadříkem a špína nemá šanci.