Koberce K+K
Volejte centrálu Příbram
318 631 551
Napište nám
info@kobercekk.cz
Volejte centrálu Příbram
318 631 551
Napište nám
info@kobercekk.cz

Podlaha je základ hezkého bydlení

04. 12. 2018

Podlaha je doslova stavebním kamenem každého prostoru. Spolu s okny a dveřmi představuje první volbu, kterou zahajujeme naši stavbu či rekonstrukci. Podlaha zabírá po stěnách a stropu největší plochu obytného prostoru, její barevnost a styl proto zásadním způsobem určují vzhled a charakter celého interiéru. Opatrnost a citlivý výběr je proto zcela na místě.

PVC a vinylové podlahy

Vezměte to pěkně od podlahy

Při stavbě či rekonstrukci představuje vhodný výběr podlahy klíč k celkovému úspěchu a spokojenosti s výsledkem. V první řadě je třeba zhodnotit budoucí využití podlahy v konkrétní místnosti z hlediska provozu a funkce. Ve které části bytu či domu se nalézá, kdo po ní bude chodit (děti, domácí zvířata) a s jakou frekvencí pohybu v tomto místě můžeme počítat.

Podle odpovědi na tyto základní otázky, je třeba rozhodnout o stylu, který chceme v interiéru docílit. Obecně platí, že světlá podlaha vytváří vzdušný dojem, výrazně dřevěná je domácí a teplá, tmavě hnědá působí dojmem elegantním.

Výsledný styl neurčuje ani tak materiál, ale spíš dekor, formát a barva podlahové krytiny. Kvalita materiálu již dodává spíše pomyslnou třešinku na dortu z hlediska výsledné autenticity provedení.

Nejčastěji používané podlahoviny u nás

Laminátové dílce

Laminátová plovoucí podlaha je v naší zemi velmi častou volbou. Důvodem je její vysoká odolnost a zároveň nízká pořizovací cena. Nejčastějším provedením je dřevodekor. Zásadní nevýhodou je její hlučnost (i při běžné chůzi vydává nepříjemný dutý zvuk) a laciný vzhled.

Záleží na výši rozpočtu, ale pokud to alespoň trochu lze, pro vlastní bydlení volíme sofistikovanější podlahovou krytinu. V případě, že připravujeme byt k pronájmu, může se naopak jednat o vhodnou volbu, především z důvodu odolnosti tohoto materiálu. Kvalitní laminát nám může bez problému fungovat celá léta.Laminátové dílce, plovoucí podlaha


Dřevěná lamela

Jedná se o dřevěnou parketu složenou z několika vrstev. Podlaha ve výsledku působí kvalitně a teple. Vrstvení má několik výhod – je možno pracovat i s měkčím dřevem a také lze kombinovat s podlahovým topením, což v případě masivů není možné. Pokládka je provedena buď plovoucím způsobem nebo se lamela přilepí přímo k podlaze. Technologie je natolik dokonalá, že toto dřevo už dále nepracuje, spáry zůstávají neměnné, jednotlivé díly se nijak neohýbají – jedná se tedy o ideální volbu pro moderní interiér, ve kterém je patina nežádoucím jevem.

Z hlediska výsledného stylu je klíčová volba správné velikosti lamely. Větší dílce vytvářejí modernější vzhled.

Lamely patří k oblíbené volbě stavebníků, protože se s nimi dobře pracuje a výsledný efekt je velmi dobrý. Z hlediska rozpočtu se samozřejmě jedná o nákladnější řešení než v případě laminátové krytiny.


Masivní dřevěná podlaha

Na rozdíl od lamely se jedná o celistvý kus masivního dřeva v podobě prkna nebo parkety. Hlavní nevýhodou je, že dřevo v této úpravě dále pracuje, čímž se mění rozestupy ve spárách. V některých interiérech je to ovšem doslova žádoucím efektem.

Výsledný vzhled podlahy je velice solidní a poctivý, s žádnou jinou krytinou takového efektu nedosáhnete. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena a fakt, že v kombinaci s masivem nelze použít podlahové vytápění. Výhodou je, že se tato podlaha dá bez problémů brousit a renovovat takřka donekonečna.


PVC podlaha a vinylPVC nebo vinylová podlaha

PVC a vinylové podlahy představují dobré řešení v případě požadavku na vysokou odolnost při zachování teplého pocitu z interiéru. Sehnat je můžete v dílcích, rolích i jako plovoucí lamely. Výběr dekorů je takřka bezbřehý, barevná škála je rovněž široká. V dřevodekoru působí vinylové podlahy značně autenticky při současném zachování jejich příznivé ceny. Existují i ve velice luxusních provedeních. Z hlediska poměru cena/výkon se jedná o příjemnější volbu než laminát.


Přírodní linoleum

Tento druh linolea (lino) obsahuje vysoký podíl přírodních složek, minimalizováno je použití chemikálií. To má za následek menší škálu barev a dekorů než u klasických vinylů. Cena je obdobně vcelku příznivá. Při výběru je třeba zohlednit, kudy při pokládce povede spoj jednotlivých kusů, aby na sebe dekor dobře navazoval.


Dlažba

Dlažba je klasickou volbou podlahy pro kuchyně a koupelny, ovšem dnešní škála použití může být i pestřejší. Například velkoformátové dlaždice vypadají výborně v obývacích pokojích. K nevýhodám patří především chladný efekt, který lze samozřejmě řešit podlahovým topením. Dobrou službu nám může v takovém obývacím pokoji udělat i položení originálního kusového koberce.

Variant, možností, barev a dekorů existuje nevyčerpatelné množství. Nejlepšího efektu docílíme při použití výrazně velkých nebo striktně malých formátů. Velké formáty však představují i větší finanční zátěž.


Celoplošný koberec

Žádná jiná podlahová krytina nevytvoří tak útulný dojem pravého domova, jako v případě celoplošného koberce. Jeho údržba je o něco náročnější než u jiných podlahových krytin. Pokud je ale koberec zpracován kvalitně, nepředstavuje péče o něj zásadní problém. Koberce se vyrábějí v různé kvalitě, na trhu nalezneme varianty z umělých vláken až po materiály z pravé vlny. Také barevná a texturní škála je velmi pestrá. Cena jde obvykle ruku v ruce s kvalitou.

Celoplošný koberec jako vhodná podlaha


Cementová stěrka

V případě moderního interiéru je v současné době oblíbenou volbou pro podlahu i jednolitá cementová stěrka. Výhodou je, že není potřeba řešit žádné přechody či spáry. Výsledný efekt je velice čistý a celistvý. Stejná stěrka jako na podlaze může být použita i na zdi. Cena je poměrně vysoká, minimálně ve výši hodnoty kvalitní lamelové podlahy.

 

Pokud uvítáte konzultaci v oblasti našeho sortimentu podlahových krytin, neváhejte nás kontaktovat!