Lino, PVC
Lino = PVC podlaha
Stále se mu říká lino, ale jedná se o modernější, odolnější, ekologičtější a zdravější materiál. Ať už PVC podlahy nebo jeho tvrzená varianta, nazývané vinylové podlahy, si zamiluje opravdu každý. Díky pružnosti vláken je podlaha stabilnější a také dlouho vydrží. Zároveň je voděodolná, takže ji lze položit opravdu ve všech bytových i komerčních prostorách. Nabízí se s různě silnou nášlapnou vrstvou a v několika zátěžových třídách. Jinou odolnost PVC podlahy potřebujete v ložnici, kuchyni nebo chodbě a jinou zase třeba v obchodě či škole. Zároveň je současné lino dostupné s různými variantami podkladu, mezi nimiž převládají filcové (textilní) podložky, které ještě zlepšují izolační vlastnosti podlahy.
Od přírodních materiálu k nerozeznání
Další velkou výhodou současných PVC podlah oproti starému linu je obrovský výběr atraktivních dekorů. Jestliže kdysi existovalo pár vzorů, které se opakovaly v každém druhém panelákovém bytě, dnes můžeme vybírat z nepřeberné nabídky barev, dekorů a struktur. Díky nejmodernějším technologiím lze při výrobě dosáhnout téměř dokonalé imitace přírodních materiálů, jako je dřevo a kámen, nebo umělých materiálů, jako například beton. Můžete si tedy vybrat PVC či lino, které napodobuje dřevěnou podlahu složenou ze širokých prken nebo z parket. Ušetříte a ještě k tomu nemusíte mít strach z vlhkosti, která by mohla dřevo úplně zničit.
Pokud se vám líbí třeba kamenná či keramická dlažba, ale obáváte se chladu a nekomfortního došlapu, vyřeší váš problém moderní PVC podlaha v dekoru dlažby – nestudí a je příjemné na došlap. A navíc pouhým okem nerozeznáte, že se jedná o náhražku, mnohdy se musíte po podlaze projít, abyste zjistili, že se ve skutečnosti nejedná o přírodní materiál. Tak dokonalé jsou dnešní dekory PVC a lina!
Krátký exkurz do historie „lina“
Kdo by neznal lino, které leželo na podlaze snad každé domácnosti v éře socialismu? Všichni ho milovali pro jeho cenovou dostupnost a praktičnost. Horší už to bylo s odolností. Po pár letech lino začalo praskat a odlupovat se. Doba a výrobní technologie šly naštěstí dál a dnes tu máme moderní podobu lina neboli PVC. Jakou historii za sebou ale vlastně má?
Podlahová krytina linoleum (lidově nazývaná „lino“) se vyráběla už na konci 19. století z přírodních materiálů, jako je korkový prach, dřevitá moučka a jutová tkanina. V polovině 20. století se rozšířily syntetické náhražky tohoto přírodního linolea – staré klasické lino. Levné, ale plné nebezpečných ftalátů, které držely lino pohromadě a zajišťovaly jeho pružnost. Prodávalo se v rolích a k podkladu se lepilo o nic méně zdraví škodlivými lepidly. Na přelomu tisíciletí přišlo moderní PVC. Základní materiál, polyvinylchlorid, zůstal sice stejný, ale technologie výroby se změnila. Měkkost a pružnost již není potřeba zajišťovat ftaláty a navíc se do určité míry vyrábí z recyklovaných materiálů.
Dnešní PVC je tedy pokračovatelem starého lina, ovšem mnohem kvalitnější a šetrnější k životnímu prostředí. Stále se prodává v rolích, ale navíc bývá opatřeno textilní podložkou. Ta je někdy tak silná, že má samovyrovnávací schopnosti a krytinu není nutné k podkladu lepit.
Co je to vinyl a jak se liší od lina?
Pokud jde o vinyl, jedná se o tvrzenou formu PVC. Je tedy ještě kvalitnější a odolnější. Nejčastěji se nabízí v dílcích, které se k podkladu buď přilepí, nebo se do sebe jednoduše zakliknou pomocí speciálních zámků.
Staňte se členem věrnostního klubu Koberce K+K a získejte až 10% slevy
Budeme vás informovat o zajímavých akcích i novinkách v oboru, zůstaňte s námi v kontaktu.
- Záruka 3 roky
- Zaměření prostor zdarma
- A mnohem více...